Yapısal Veriler ve 2019 SEO Çalışmaları

Web sitenizin kodlarında yapısal verilerin yer alması çağdaş SEO çalışmalarında en çok üzerinde durulan konulardan birisidir. Bu da arama motorları endüstrisinin her geçen gün biraz daha fazla bir biçimde yapay zekâya bağlı olarak çalışmasından kaynaklıdır. Yani şöyle düşünelim. Siz herhangi bir içeriği potansiyel kullanıcılarınız için hazırlarsınız ve okuyan herkes bunu anlayabilir. Ama tıpkı kullanıcılarınız gibi makineler, yani Google, Yandex gibi arama motorları da bir zekaya sahiptir.

İşte yapay zeka adı verilen bu zekaların sizin yazdıklarınızı anlaması yapılandırılmış veriler sayesinde gerçekleşir. Daha farklı bir ifadeyle makineler ve insanlar farklı şekillerde anlarlar. Sizin diğer insanlarla ilişkiye geçmenizi sağlayan da genelde Google adlı makinedir. İşte Google’a kendisini anlatmak için yapılandırılmış verilerden yararlanabilirsiniz ki bunu yapmanız SEO çalışmaları için şarttır.

Yapılandırılmış Veri Nedir?

Yapılandırılmış veri doğrudan arama motorlarına yönelik konuşan ve onlarla iletişime geçen bir koddur. Sizin kim olduğunuzu, ne yaptığınızı ve nasıl sıralanmanız gerektiğine karar verir. Bir yapay zeka sistemi ile harekete geçen bir kodlamadır. Sizin bütün içeriğinizi kısa zamanda anlar ve sizin sitenizin nasıl çalıştığını belirler. Bu işlem ne kadar çabuk yapılırsa sizin için o kadar iyi olur. Yani Google sizi ne kadar çabuk anlar ve sıralarsa durum sizin için o kadar iyidir.

Yapılandırılmış Veri Nasıl Kullanılır?

Herhangi bir internet sayfasına anahtar kelimeler girdiğinizde karşınıza bununla ilgili bazı sayfalar çıkacaktır. Ama yapılandırılmış veri ekleyerek içeriklerinizi oluşturursanız arama sayfasında daha zengin bir tanımla yer alabilirsiniz. Mesela sizin html uzantılı sayfa isminizin yerine sadece tek bir satır değil de 3 ya da 4 satırı içeren daha zengin bir isim olsun. Özellikle mobil cihazlarda arama yaptığınızda sonuçlar gösterilirken bazı sayfaların gösteriminde daha çok kelime, hatta görsel yer aldığını görürsünüz. İşte herhangi bir kelime girdiğinizde sadece o kelime değil de onunla ilgili birkaç satır daha çıkar.

Bu da aynı kelimeyle ilişkili arama yapanların bunun yanına ekleyebileceği kelimelerle zenginleştirilmiş bir isim demektir. Bu durumda sizin içeriğiniz diğer bağlantılı konularla birlikte göze çarpar. Kullanıcılar da onları da görerek sizi seçer. Bu kodlamaların ve etiketlemelerin nasıl yapıldığı ile daha teknik bilgiler edinebilir ve profesyonel birisinden yardım alabilirsiniz. Zira çoğu SEO uzmanına göre devir anahtar kelime devri değil yapılandırılmış veri devridir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir