Teknik SEO Önerisi Nasıl Yapılır?

Ticaret ve iş dünyasında işletmeniz ne kadar küçük ya da büyük olursa olsun online olmak günümüzde çok önemli bir avantajdır. Online bir işletme sandığınızdan çok daha fazla kişiye ulaşır ve çok daha başarılı ve verimli olabilir. Ama sanal âlemde daha görünür, daha başarılı ve etkili olmak için SEO avantajları hakkında da bilgi edinmeniz ve bunlardan yararlanmanız gerekir. Peki, bugünlerde en çok geçen teknik SEO kavramı ile ne anlatılmaya çalışılmaktadır, daha yakından bakalım.

Teknik SEO Nedir?

Diyelim ki herhangi bir proje üzerinde çalışıyorsunuz, ya da var olan bir problemi çözme aşamasındasınız. Problemle ilgili iş arkadaşlarınız, paydaşlarınız ya da müşterilerinize bir sunum yapmanız gerekiyor. Teknik SEO kavramı işte tam da bu noktada devreye giriyor. Teknik SEO bilgisi, meselenin özünü ya da problemin asıl ele alınması gereken boyutlarını müşteriye nasıl yansıtacağınız konusunda size yardımcı olur. Nasıl yardımcı olacağına daha yakından bakalım.

Konuyu Nasıl Anlatacaksınız?

Sizin konuyu ele alışınız müşterinizi etkilemelidir. Müşterinizin henüz yapamadığı ama kendinizin gözlemlediği şeyleri onlara anlatmalısınız. Ama sanki bir çözüm sunar gibi değil de daha yeni bir tespit yapmışsınız gibi anlatmalısınız. Teknik SEO bilgisinin amacı müşterinizin sorunu ya da değiştirmek istediğiniz konuları sanki kendi fark etmiş gibi hissetmesini sağlamaktır. Dolayısıyla sorunu ortaya koyuşunuz sadece yeni bir problemi ortaya koyma ve nedenlerini gösterme gibi olmalıdır.

Karşınızdakinin Konuyu İçselleştirmesini Sağlayın

Soruna bir giriş yaptıktan sonra karşı tarafa “ben sizin yerinizde olsam şu şekilde çözerdim” gibi bir yaklaşım sergilemektir. Bu yaklaşım müşterinizin sizin önerinizi kendisininmiş gibi kabul edip üzerinde düşünmesine neden olur. Yani sizin ona sorunu sanki kendi çözüyormuş gibi hissettirmeniz gereklidir. Sanki sizin yaklaşımınızı ve davranışlarınızı taklit etmesine izin vermeniz gerekir.

Son Aşama

Geliştirme ve daha derin açıklama adı verilen son aşamada ise sizin öneri ya da çözümünüzün neden size mantıklı geldiğini açıklamanız gereklidir. Konuyu biraz daha derin açıklamanız karşıdakini etkileyecektir. Kısacası teknik SEO bilgisi size karşı taraftaki müşteri ya da iş arkadaşlarınıza herhangi bir çözüm ya da farklı bakış açısını nasıl benimseteceğiniz konusunda ipuçları verir. İş dünyasında bu konu son derece önemlidir ve size önemli avantajlar sağlar.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir