Teknik SEO Nedir? Ne Değildir?

Son dönemde en çok öne çıkan kavramlardan birisi de teknik SEO kavramıdır. Bu kavramla internet sitenizin arama motorlarında daha görünür olması kastediliyor. Peki, bunu sağlamak için teknik SEO konusunda yapılması gerekenler nelerdir?

SSL Kullanmak

İnternetteki sayfa ve web siteleri daha güvenir hale getirmenin yollarından birisi de SSL kullanmaktır. Google 2014 yılından beri her yerde https görmek istediğini söylemiştir. Site güvenliğini arttırmak ve Google’da daha görünür olmak için işe bir SSL kurma ile başlayabilirsiniz.

Site Hızı

Sitenizin hızını belirli aralıklarla ölçmek ve Google’ın bunu test etmek için sunduğu araçlardan yararlanmak da teknik SEO çalışmasının önemli bir parçasıdır. Bununla ilgili web hostlar başta olmak üzere yapabileceğiniz pek çok şey vardır. Bunlara bir göz atabilirsiniz.

Benzer ve Alakalı İçerikler

Artık web sitelerin kopya içerik kullanmaması gerektiğini belirtmeye gerek yoktur. Webmaster olarak adlandırılanların pek çoğu bu konuda bazı bilgilere sahiptir. Ama sizin içeriğinizle bağlantılı daha geniş ya da zengin bir içerik varsa link kullanarak işaret edebilir ve linklerden uygun bir şekilde sonuna kadar yararlanabilirsiniz.

XML Site Haritası Oluşturmak

XML site haritaları kullanıcıların sizin sitenizde gezinirken daha rahat etmesini ve sizin sitenizi daha iyi anlamalarını sağlar. Kullanıcılara sitenin neresinde oldukları hakkında bilgi vermeli ve diğer sayfaları geçişi kolaylaştırmalısınız.

 AMP Sağlamak

AMP belirli kodlar aracılığıyla sitenizin bütün mobil cihazlarda görünmesini sağlayan bir sistemdir. AMP’nin farklı versiyonları sitenizin farklı cihazlarda hızını arttırır.

Yapılandırılmış Veri

Sitenizi biçimlendirmek ve daha iyi hale getirmek için yapılandırılmış veri kullanın. Yapılandırılmış veri birkaç şirket tarafından ortak olarak kurulmuştur. Etiketler kullanarak bu şirketlerin arama motorlarını kullanarak sayfanıza ulaşmasını daha çok sağlayabilirsiniz.

Ücretsiz Araçlara Kaydolun

Google Search Console ve Bing Webmaster Tools iki ücretsiz araçtır. Bunlar sitenizin arama motorları tarafından kaydedilmesini sağlar. Bu durum sizin sitenizin sürekli bir arama motoru tarafından gözetilmesini sağlar. Bütün bu konularda bilgi edinmek ve sitenizi daha iyi hale getirmek için gerekirse bir SEO firması ile iletişime geçebilirsiniz. Çağımız internette görünürlük çağıdır. Bu görünürlüğü arttırmak için teknik SEO’dan yardım almalısınız.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir